ROTASYON KALIBI

ROTASYON KALIBI NEDİR?

ROTASYON KALIPLARI yani döner kalıplama Rotomolding Rotomod veya RotoJusting içi boş ürünlerin ve hacmi büyük ürünlerin herhangi bir şekil veya boyutta üretilmesini sağlayan polietilen malzemeler üretmek için bir prosestir. Geleneksel enjeksiyon ve şişirme kalıplama tekniklerinde farklı bir teknolojidir. Diğer teknolojilerle üretilmesi imkansız olan büyük ebatlarda, geometrik olarak karmaşık ve içi boş nesnelerin seri olarak üretiminde ilk tercihtir.

ROTASYON KALIBI

İçi boş ürünlerin üretildikten sonra tekrar işlem görmeden tek parça halinde üretilebilmesini sağlar. Bu yüzden küçük büyük demeden tek kat çift kat veya 3 kat üretimi olabilen , kalıp maliyeti ve ürün maliyeti diğer teknolojilere göre daha uygun olan ve adeti az olan ürünlerde faydalı olduğu gibi adeti yüksek olan ürünlerde de uygun maliyetiyle avantajlı konumdadır.

ROTASYON KALIBI MALİYETİ UYGUNMUDUR

enjeksiyon ve şişirme kalıplarına nazaran daha ekonomiktir ve yapımında farklı metal türleri kullanılır. Çok boyutlu küçük veya orta büyüklükteki ürünlerin üretimi için en pratik olanı alüminyum döküm kalıplardır. Maliyetler kaliteye veya bitmiş ürün için istenen detaya göre değişir. Alüminyum kalıplar CNC tezgahlarda küçük alüminyumları çift taraflı işlemek ile olduğu gibi aynı zamanda model yapıp o modeli kullanarak alüminyumdan sıcak döküm tekniğiyle de yapılması mümkündür.

ROTASYON KALIBI ÜRETİM YOLLARI NELERDİR

Çelik kalıplarda eğer CNC tezgahlarda işlenmiş gibi bir görüntü alınmak isteniyorsa hem köşe Radüsleri hem bağlantı yerleri sanki tek parçaymış gibi olunması isteniyor ise gidilecek yollar vardır.

 1. Öncelikle Çeşitli bilgisayar programlarında (SOLİDWORKS – AutoCad – İnvertor vb.) yapmak istediğimiz ürünü katı bir şekilde çizimini yaparız.
 2. Sonra bu çizimin dışına 2,5 mm. kalınlığında bir kabuk oluştururuz.
 3. Bu oluşturduğumuz kabuğu kullanacağımız plastiğin çekme oranına göre büyütürüz.
 4. Kalıp ayrım yerlerini ve Radüslerini iç ve dış açılarına göre belirleriz.
 5. Parçaları lazer ile keserek hazırlarız.
 6. Daha sonra yapacağımız kalıbı montaj ederiz. Tüm ek yerlerini önce dışından sonra içinden olmak üzere kaynatırız. Ancak burada dikkat etmemiz gereken nokta saçların birbirine kesiştiği yerlerde kaynak yapmadan önce 1,5 mm. derinlik ve 1,5 mm. genişlik olacak şekilde kaynak ağzı açmaktır.
 7. İç yüzeyler önce 40 kum, 60 kum, 80 kum ve en son 120 kum zımparala ile parlatılır.
 8. Sonra kalıp kumlama tesisine götürülerek kumlattırılır.
 9. Kumlamadan gelen kalıpta oluşan delikler tekrar doldurulur.
 10. Bu işlemden sonra kaynak temizliği tekrar yapılır.
 11. Kalıp 1 gün boyunca 800 derece fırında ısıl işleme maruz bırakılır ve gerginliği alınır.
 12. Isıl işlemden çıkan kalıp tekrar iç ve dış olarak kumlanır.
 13. Isıl işlemler sonucu oluşan çatlaklar ve açıklıklar kaynatılır.
 14. Bu kaynaklar temizlenir ve teflonlama öncesi kumlama yapılır.
 15. ROTASYON KALIBI bağlantı demirleri kalıba eklenerek açılıp kapanması için menteşe veya kelepçe sistemi monte edilir.
 16. Son olarak kalıp teflon ile kaplanır.

 

 

Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi ve ürün siparişi hakkın görüşmek için bizimle iletişim sayamızdan takip edebilirsiniz.

Sosyal Medyada bizi takip etmek ve iletişime geçmek için İnstagram – Facebook  Sayfalarımızı da takip edebilirsiniz

15 Mart 2020
1.573 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?